نماینده بعثهِ عراق: حلقه های معرفت در سفرهای زیارتی شکل بگیرد
46 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما
تعداد شرکت کننده : 0

روحانیون و مداحان دست به دست هم دهند تا حلقه های معرفت شكل بگیرد و در این زمینه هم افزایی صورت بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از حج ، حجت الاسلام والمسلمین رضا اسكندری مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات در جمع روحانیون و مداحان كاروان‌ها در هتل باب السلام كربلا ابراز داشت: توجه ویژه به تلاوت قرآن در دستور كار بعثه قرار گرفته و هم اینك به صورت غیررسمی در برخی از اعتاب مقدسه در حال انجام است كه بر اساس هماهنگی با مسئولین عتبه و حضور زائران، فراگیر خواهد شد. و امیدواریم در آینده نزدیك، برنامه منظم و مسنجم در تمام اعتاب مقدسه در زمینه قرائت قرآن انجام بگیرد تا برنامه‌های قرآنی با یك نظم خاصی كه درشان شیعیان و زائران ایرانی است اجرا شود.

سفر زیارتی، مقدمه التزام به رفتارهای دینی است
وی با تاكید بر اینكه این سفر زیارتی باید مقدمه‌ای برای التزام به رفتارهای دینی شود گفت: یكی از این رفتار‌ها، انس با قرآن است كه باید قبل از همه، خود روحانیون و مداحان به این مساله توجه داشته باشند و در مرحله بعدی، زائران را به انس با قرآن تشویق كنیم.

شئونات و اولویت‌ها رعایت شود
حجت الاسلام والمسلمین اسكندری برنامه ریزی برای نحوه حضور كاروان‌ها در حرم تاكید كرد و اظهار داشت: برنامه‌ها به گونه‌ای باشد كه اولا با برنامه‌های رسمی مانند تلاوت قرآن، سخنرانی، روایتگری و... تداخل نداشته باشد و ثانیا شئونات و اولویت‌ها رعایت شود.

اولویت اصلی، بیان معارف الهی است
وی مهم‌ترین اولویت در سفر عتبات را بیان معارف الهی دانست و گفت: حلقه‌های معرفت با محوریت روحانیون در حرم‌ها تشكیل شود و زائران را به صورت هماهنگ و منسجم در این جلسات حاضر كنیم.
مسئول نمایندگی بعثه عراق با بیان اینكه باید مردم را با آموزه‌های قرآن و روایات و سخن اهل بیت آشنا كنیم گفت: حتی در مداحی‌ها تاكیدمان این است كه علاوه بر بیان مظلومیت اهل بیت علیهم السلام، سیره اهل بیت و خصایص رفتاری آن بزرگان در قالب روضه بیان شود و از اشعار مناسب و دارای مضامین اخلاقی و معنوی استفاده شود از این رو مداحان می‌توانند نقش مهمی در گسترش معارف ایفا كنند.
حجت الاسلام والمسلمین اسكندری خاطر نشان كرد: فلسفه زیارت این است كه زائر از نظر اخلاقی و رفتاری با گذشته تفاوت كند و حالت توبه واقعی در زائر ایجاد شود كه این امر نیازمند بیان معارف الهی برای آنهاست.

حلقه‌های معرفت شكل بگیرد
وی به حاضران این جلسه توصیه كرد: روحانیون و مداحان دست به دست هم دهند تا حلقه‌های معرفت شكل بگیرد. در همین حلقه‌های معرفت هم افزایی داشته باشید و به هم كمك كنید. نیازی نیست كه هر كاروانی جلسه مستقل در حرم‌های مطهر، خیمه‌گاه و... تشكیل بدهد. كاروان‌ها می‌توانند با همكاری و هماهنگی، جلسات منسجم و باشكوهی را ترتیب بدهند و اداره كنند. چندكاروان در كنار هم بنشینند و حلقه‌های معرفت را تشكیل دهند و در پایان چند مداح با هماهنگی با هم و بخ نوبت روضه خوانی و مداحی كنند تا هم شور و هم شعور را در زائران ایجاد نمایند.